• Shqip
  • English
  • German
  • French
Reagim i Bordit të FHK-së pas ngjarjeve në Banjallukë
Reagim i Bordit të FHK-së pas ngjarjeve në Banjallukë
Bordi i FHK-së reagon ashpër për sjelljen antikosovare dhe antishiptare në Banjallukë, me rastin e ndeshjes së kthimit të raundit të tretë të Kupës Evropiane në mes të klubit Borac nga Banjalluka dhe klubit tonë, KH Besa Famgas, të zhvilluar më 19 dhjetor 2020.
Një ndeshje sportive e cila do të duhej te ishte në funksion të zhvillimit të marrëdhënieve të mira mes klubeve, dërgimin e mesazhit të paqes dhe frymës sportive, u shndërrua në arenë të shprehjes të nacionalizmit dhe mosdurimit etnik.
Ndonëse provokimet kanë ndodhur jashtë palestrës ku është luajtur ndeshja, megjithatë nikoqiri dhe vet komuna e Banjallukës është dashur paraprakisht të ndërtojnë frymë tolerante.
Zyra e FHK-së ka reaguar me kohë, para ndeshjes dhe pas ndeshjes duke e informuar EHF-në (përgjegjësin e garave) me atë që po ndodhte në Banjallukë.


Nga ana tjetër ekipi i Borac nga Banjalluka, gjatë qëndrimit në Pejë, ka qenë miqësisht i pritur. Ekipit dhe as një individi nuk i ka munguar asgjë, përkundrazi është pritur në mënyrë miqësore e sportive.

Bordi i FHK-së uron që ngjarje të tilla dhe reaksione të kësaj natyre të ketë sa më pak në arenat sportive evropiane.
Bordi i FHK-së shprehet i vullnetshëm që të vazhdoj të ndërtojë relacione tolerante dhe sportive midis lojtarëve dhe lojtareve si dhe udhëheqjeve të klubeve, pavarësisht prej nga vijnë ato.

Eugen Saraçini,
President
List of videos
Edicioni 2020/2021
Kastrioti 34 : 30 Zhegra
16.12.2020 | 18:30
P1 Kastrioti 15 : 16 Zhegra
Prishtina 38 : 24 Vushtrria
22.12.2020 | 17:30
P1 Prishtina 16 : 10 Vushtrria
Prizreni 12 : 49 Besa Famgas
22.12.2020 | 16:30
P1 Prizreni 7 : 24 Besa Famgas
Llapi 28 : 32 Trepça
16.12.2020 | 17:00
P1 Llapi 10 : 17 Trepça
Drenica 32 : 28 Vëllaznimi
15.12.2020 | 18:30
P1 Drenica 18 : 14 Vëllaznimi
Edicioni 2020/2021
Logo Ekipi L F B H +/- P
1 Besa Famgas 14 14 0 0 565 : 240 325 28
2 Prishtina 14 11 1 2 577 : 375 202 23
3 Trepça 14 8 1 5 377 : 371 6 17
4 Kastrioti 14 8 1 5 429 : 404 25 16
5 Drenica 14 6 2 6 425 : 474 -49 14
6 Zhegra 14 6 1 7 459 : 483 -24 13
7 Vëllaznimi 14 5 1 8 381 : 473 -92 11
8 Vushtrria 14 5 0 9 390 : 459 -69 10
9 Llapi 14 2 0 12 371 : 484 -113 4
10 Prizreni 14 1 1 12 344 : 555 -211 3
Ediconi 2020/2021
KEK-u 16 : 25 Shqiponja
13.12.2020 | 13:30
P1 KEK-u 8 : 14 Shqiponja
Jusuf Gërvalla 24 : 26 Kastrioti
12.12.2020 | 13:00
P1 Jusuf Gërvalla 10 : 12 Kastrioti
Prishtina 16 : 23 Vushtrria
13.12.2020 | 15:00
P1 Prishtina 8 : 9 Vushtrria
Vëllaznimi 28 : 35 Samadrexha
12.12.2020 | 16:30
P1 Vëllaznimi 14 : 20 Samadrexha
Vjosa 22 : 19 Drita
13.12.2020 | 16:00
P1 Vjosa 10 : 5 Drita
Istogu 36 : 21 Ferizaj
13.12.2020 | 17:00
P1 Istogu 15 : 5 Ferizaj
Ediconi 2020/2021
Logo Ekipi L F B H +/- P
1 Istogu 11 11 0 0 448 : 196 252 22
2 Vushtrria 11 10 0 1 428 : 216 212 20
3 Prishtina 11 9 0 2 363 : 253 110 18
4 Kastrioti 11 8 0 3 336 : 290 46 16
5 Ferizaj 11 7 0 4 315 : 310 5 14
6 Shqiponja 11 6 0 5 313 : 337 -24 12
7 Jusuf Gërvalla 11 4 0 7 270 : 297 -27 8
8 Samadrexha 11 4 0 7 291 : 343 -52 8
9 Vëllaznimi 11 3 0 8 263 : 335 -72 6
10 Drita 11 2 0 9 217 : 338 -121 4
11 Vjosa 11 2 0 9 200 : 323 -123 4
12 KEK-u 11 0 0 11 184 : 390 -206 0

Facebook