• Shqip
  • English
  • German
  • French
Njoma Zogaj promovohet në ekipin e parë dhe është e gatshme të bashkohet me Kosovën
Njoma Zogaj promovohet në ekipin e parë dhe është e gatshme të bashkohet me Kosovën
Hendbollistja jonë e re, Njoma Zogaj, do të luaj në edicionin e ardhshëm për ekipin e parë të klubit danez, EH Aalborg. Ajo këtë javë ka nënshkruar kontratën e parë me Aalborgun.
Njoma deri më tani ishte pjesë e ekipit të të rejave të këtij klubi, por ka bërë hapin shumë të rëndësishëm në karrierë. 20-vjeç arja tashmë është e gatshme të bashkohet edhe me Kombëtaren e Kosovës në hendboll.
Njoma Zogaj tri vjet më parë kishte vizituar Federatën e Hendbollit të Kosovës dhe kishte shprehur gatishmërinë që të luajë për Kombëtaren tonë. Por më pas ka pasur disa telashe me lëndime dhe për këtë i është shtyrë debutimi te Kosova.
Por ajo tani më ndihet e gatshme dhe pret ftesën e selektorit Agron Shabani. Gjithsesi i takon selektorit të vendos se cilat lojtare do t’i ftojë.
Njoma Zogaj në pesë vjetët e fundit ka luajtur për të rejat e klubit Aalborg. Ajo thotë se është ëndërr e secilës lojtare të jetë në ekipin e parë.
“Ka qenë pak e vështirë të vendosi për kontratën e re pasi kam pasur oferta edhe nga klube tjera, si në Danimarkë, Norvegji e Islandë. Por pas bisedave me trajnerin Allan Heine, ndihmës-trajnerin Kenneth Hedegaard dhe me trajner të tjerë, kam vendosur të nënshkruaj. Në klubin ku jam pres të fitoj përvojë dhe të kontribuoj më shumë si lojtare. Besoj shumë në ekipin e trajnerëve, ku Hedegaard është trajneri im prej moshës tetëvjeçare. Prandaj mendoj se është vendim shumë i mirë dhe i rëndësishëm për mua”, ka thënë Njoma për faqen zyrtare të FHK-së.
Skuadra e saj në edicionin e ri do të luajë në kategorinë e dytë të Danimarkës. Ishte në elitë, por në vend të fundit. Kampionati në Danimarkë është ndërprerë dhe me vendim të federatës, Aalborgu është larguar nga elita. Në kategorinë e dytë luajnë edhe kapitenia Leonora Demaj si dhe motrat Hajdari.
“Do të luftojmë që përsëri të kalojmë në elitë. Jam shumë e lumtur që do të kam mundësinë të takohem, të njoftohem dhe të luaj me lojtaret e Kosovës në Danimarkë”, ka thënë Njoma Zogaj.
Ajo është e vendosur që me punë të madhe të stabilizohet në ekipin bazë të klubit, por edhe të bëhet gati për paraqitje të suksesshme në nivel profesional.
Njoma ka nisur me hendboll si tetëvjeçare, kurse edhe shkollimin fillor dhe gjimnazin e ka bërë në klasë të talenteve sportive.
Ajo është vlerësuar talente e madhe në Danimarkë, por ka ulur ritmin e stërvitjeve për shkak të telasheve shëndetësore. Në vitin 2018 i është nënshtruar dy operacioneve. Ka munguar nga hendbolli plot një vit e gjysmë, por tani ka gjetur ritmin dhe është e gatshme për sfida të reja. Dëshira, vullneti dhe angazhimi kanë bërë që lojtarja jonë të jetë prej më të mirave në ligat ku ka luajtur edhe pas kthimit nga lëndimi. Ajo luan në tri pozita të ndryshme, si qendër dhe si bek. Shquhet për asistime dhe për lojë të shpejtë.
“Në vitin 2017 e kam vizituar FHK-në, por për shkak të lëndimit që mora në vitin 2018 nuk kam mundur të jem pjesë e Kombëtares së Kosovës. Pork am qenë vazhdimisht në kontakt me përgjegjësit. Tani jam e gatshme t’i bashkohen Kombëtares së Kosovës. Ftesës do t’i them po pa asnjë dyshim. Me lojën time dhe me angazhimin besoj se do të kontribuoja shumë për Kosovën”, ka deklaruar Njoma Zogaj.
Ka mbetur të rregullohet dokumentacioni që kjo hendbolliste e talentuar të fitoj të drejtën të paraqitet me kombëtaren tonë. Kështu konkurrenca për një vend në kombëtaren tonë po bëhet shumë e fortë.
FHK-ja i dëshiron sukses Njomës dhe e mirëpret në ekipin e gjerë të Kombëtares sonë.
List of videos
Edicioni 2020/2021
Kastrioti 34 : 30 Zhegra
16.12.2020 | 18:30
P1 Kastrioti 15 : 16 Zhegra
Prishtina 38 : 24 Vushtrria
22.12.2020 | 17:30
P1 Prishtina 16 : 10 Vushtrria
Prizreni 12 : 49 Besa Famgas
22.12.2020 | 16:30
P1 Prizreni 7 : 24 Besa Famgas
Llapi 28 : 32 Trepça
16.12.2020 | 17:00
P1 Llapi 10 : 17 Trepça
Drenica 32 : 28 Vëllaznimi
15.12.2020 | 18:30
P1 Drenica 18 : 14 Vëllaznimi
Edicioni 2020/2021
Logo Ekipi L F B H +/- P
1 Besa Famgas 14 14 0 0 565 : 240 325 28
2 Prishtina 14 11 1 2 577 : 375 202 23
3 Trepça 14 8 1 5 377 : 371 6 17
4 Kastrioti 14 8 1 5 429 : 404 25 16
5 Drenica 14 6 2 6 425 : 474 -49 14
6 Zhegra 14 6 1 7 459 : 483 -24 13
7 Vëllaznimi 14 5 1 8 381 : 473 -92 11
8 Vushtrria 14 5 0 9 390 : 459 -69 10
9 Llapi 14 2 0 12 371 : 484 -113 4
10 Prizreni 14 1 1 12 344 : 555 -211 3
Ediconi 2020/2021
KEK-u 16 : 25 Shqiponja
13.12.2020 | 13:30
P1 KEK-u 8 : 14 Shqiponja
Jusuf Gërvalla 24 : 26 Kastrioti
12.12.2020 | 13:00
P1 Jusuf Gërvalla 10 : 12 Kastrioti
Prishtina 16 : 23 Vushtrria
13.12.2020 | 15:00
P1 Prishtina 8 : 9 Vushtrria
Vëllaznimi 28 : 35 Samadrexha
12.12.2020 | 16:30
P1 Vëllaznimi 14 : 20 Samadrexha
Vjosa 22 : 19 Drita
13.12.2020 | 16:00
P1 Vjosa 10 : 5 Drita
Istogu 36 : 21 Ferizaj
13.12.2020 | 17:00
P1 Istogu 15 : 5 Ferizaj
Ediconi 2020/2021
Logo Ekipi L F B H +/- P
1 Istogu 11 11 0 0 448 : 196 252 22
2 Vushtrria 11 10 0 1 428 : 216 212 20
3 Prishtina 11 9 0 2 363 : 253 110 18
4 Kastrioti 11 8 0 3 336 : 290 46 16
5 Ferizaj 11 7 0 4 315 : 310 5 14
6 Shqiponja 11 6 0 5 313 : 337 -24 12
7 Jusuf Gërvalla 11 4 0 7 270 : 297 -27 8
8 Samadrexha 11 4 0 7 291 : 343 -52 8
9 Vëllaznimi 11 3 0 8 263 : 335 -72 6
10 Drita 11 2 0 9 217 : 338 -121 4
11 Vjosa 11 2 0 9 200 : 323 -123 4
12 KEK-u 11 0 0 11 184 : 390 -206 0

Facebook