• Shqip
  • English
  • German
  • French
Kampionet e Kosoves - Meshkujt
Kampionet e Kosoves - Meshkujt

Federata e Hendbollit e Kosovës ka arritur që të sigurojë evidencën e  fituesëve të Kampionateve në konkurencën e meshkujëve që nga vitit i largët 1954/55,  kur Kampionati u zhvillua në formë të turneut e deri në ditën e sotme kur skuadrat kosovare garojnë edhe në Kupat e EHF-it. Mirëpo, titujt e fituar deri ne vitin 1990/91 skuadrave nuk ju llogariten si tituj të Kampionit të Kosovës pasi disa skuadra kanë garuar ne Ligën e parë dhe dytë të Jugosllavisë si Borac, Trepça, Bozhuri, Prishtina, Vëllaznimi, Samadrexha, Kosova... dhe nuk kanë qenë pjesë e Ligës së parë të Kosovës. 

Zyrtarisht Kampion i Kosovës llogaritën skuadrat që kanë fituar titujt nga edicioni i garave 1991/92 kur u mëvetësua nga hendbolli i Jugosllavisë.

 

Viti

Emri i klubit

Vendi 

  Vërejtje 

2019/20

Besa Famgas

Pejë

 

2018/19

Besa Famgas

Pejë


2017/18

Besa Famgas

Pejë


2016/17  

BESA Famiglia

Pejë


2015/16

BESA Famiglia 

Pejë


2014/15

BESA Famiglia 

Pejë


2013/14

BESA Famiglia 

Pejë

 

2012/13

Prishtina

Prishtinë

 

2011/12

BESA Famiglia 

Pejë

 

2010/11

Kastrioti

Ferizaj

 

2009/10

Kastrioti

Ferizaj

 

2008/09

Prishtina

Prishtinë

 

2007/08

Prishtina

Prishtinë

 

2006/07

BESA Famiglia 

Pejë

 

2005/06

BESA Famiglia 

Pejë

 

2004/05

BESA Famiglia 

Pejë

 

2003/04

BESA

Pejë

 

2002/03

BESA 

Pejë

 

2001/02

BESA 

Pejë

 

2000/01

Trepça

Mitrovicë

 

1999/00

Kastrioti

Ferizaj

 

1998/99

     /

 

Kampionati nuk u zhvillua për shkak të luftës

1997/98

Drita (kampion vjeshtorë)

Gjilan 

Kampionati u ndërpre për shkak të luftës 

1996/97

BESA

Pejë

 

1995/96

BESA 

Pejë

Para vitit 1991 emërtohej Buduçnost 

1994/95

Prishtina

Prishtinë

 

1993/94

Trepça

Mitrovicë

 

1992/93

Kastrioti

Ferizaj

 

1991/92

Kastrioti

Ferizaj 

Para vitit 1991 emërtohej Borac 

1990/91

Buduçnosti

Pejë

 

1989/90

Trepça

Mitrovicë

 

1988/89

Prishtina 

Prishtinë

 

1987/88

Vëllaznimi

Gjakovë

 

1986/87

Kosova 

Vushtrri

 

1985/86

Bozhuri

Gjilan 

Pas vitit 1991 emertohet Drita 

1984/85

Vëllaznimi

Gjakovë

 

1983/84

Bozhuri

Gjilan 

 

1982/83

Vëllaznimi

Gjakovë

 

1981/82

Kosova 

Vushtrri

 

1980/81

KNI Ramiz Sadiku 

Prishtinë

 

1979/80

Deçani

Deçan

 

1978/79

Vëllaznimi

Gjakovë

 

1977/78

Samadrexha 

Samadrexhë

 

1976/77

Vëllaznimi

Gjakovë

 

1975/76

Prishtina

Prishtinë

 

1974/75

Trepça

Mitrovicë

 

1973/74

Bozhuri

Gjilan 

 

1972/73

Bozhuri

Gjilan 

 

1971/72

Obiliqi

Obiliq

 

1970/71

Vëllaznimi

Gjakovë

 

1969/70

Drenica 

Gllogoc

 Tash qyteti quhet Drenas 

1968/69

Vëllaznimi

Gjakovë

 

1967/68

Trepça

Mitrovicë

 

1966/67

Bozhuri

Gjilan 

 

1965/66

Obiliqi

Obiliq

 

1964/65

Kosova 

Prishtinë

  Pas vitit 1975 emertohet ne Prishtina 

1963/62

Prizreni

Prizren

 

1962/63

Vëllaznimi

Gjakovë

 

1961/62

Vëllaznimi

Gjakovë

 

1960/61

Buduçnosti

Pejë

 

1959/60

Normalisti

Prishtinë

 

1958/59

Normalisti

Prishtinë

 

1957/58

Normalisti

Prishtinë

 

1956/57

Normalisti

Prishtinë

 

1955/56

Normalisti

Prishtinë

 

1954/55

Normalisti

Prishtinë