• Shqip
  • English
  • German
  • French
KOSOVA në kualifikimet për EURO 2018
KOSOVA në kualifikimet për EURO 2018
Lajmet e mira për FHK-në dhe sportin kosovarë nuk kanë  të ndalur, sot nga shtëpia e Federatës Evropiane të Hendbollit erdhi shkresa zyrtare lidhur me hedhjen e shortit për garat kualifikuese për EURO 2018 në  konkurrencën e meshkujve me datën 22 korrik 2014  ku është përfshi edhe Kosova.  \r\n\r\nKosova U-20 1 PAVARSIA 2010\r\n\r\nFederata Evropiane Kosovën e ka vënë në vazon e tretë të garave të grupeve parakualifikuese për EURO 2018 qe fillojnë te zhvillohen ne muajin tetor dhe nëntor 2014, pastaj ne muajin prill, maj dhe qershor (shih dokumentin: Draw Procedure M EURO 2018 Q-P 1)\r\n\r\nVazot e paraqitura të Përfaqësueseve sipas rejtingut të EHF-it për tërheqjen e  shortit më 22 korrik 2014 që do të bëhet në selin e  EHF-it në Vjenë:\r\n\r\nVazo e parë: Greqia, Estonia, Rumunia\r\n\r\nVazo e dytë: Belgjika, Italia, Luksemburgu\r\n\r\nVazo e tretë: Gjeorgjia, Kosova, Qipro\r\n\r\nDhe pastaj formohen grupet A, B dhe C (nga secila vazo nga një përfaqësuese).\r\n\r\nFederata Evropiane Kosovën e ka vënë në vazon e tretë të garave të grupeve parakualifikuese për EURO 2018 qe fillojnë te zhvillohen ne muajin tetor dhe nëntor 2014, pastaj ne muajin prill, maj dhe qershor\r\n\r\nKuptohet  secila Përfaqësuese luan me secilen nga dy ndeshje (vajtje-ardhje), dhe fituesi i grupit fiton të drejtën të takohet me njërën nga Përfaqësueset e tri grupeve që janë të renditura në vendin e 4-të gjatë garave kualifikuese për EURO 2016.  Ndeshejt suplementare do te zhvilloheshin më 6/7 respektivisht 10/11 prill 2015, dhe fituesi pastaj do ti bashkangjitej garave kualifikuese të Fazës së dytë për EURO 2018.\r\n\r\nNë kualifikmet për EURO 2018 janë paraqirur gjtthsej 38 Përfaqësuese.\r\n\r\nNë pjesen finale do te kualifikohen 15 skuadra, dhe Përfaqësesja nikoqire e EURO 2018\r\n\r\n 
List of videos
Edicioni 2020/2021
Kastrioti 34 : 30 Zhegra
16.12.2020 | 18:30
P1 Kastrioti 15 : 16 Zhegra
Prishtina 38 : 24 Vushtrria
22.12.2020 | 17:30
P1 Prishtina 16 : 10 Vushtrria
Prizreni 12 : 49 Besa Famgas
22.12.2020 | 16:30
P1 Prizreni 7 : 24 Besa Famgas
Llapi 28 : 32 Trepça
16.12.2020 | 17:00
P1 Llapi 10 : 17 Trepça
Drenica 32 : 28 Vëllaznimi
15.12.2020 | 18:30
P1 Drenica 18 : 14 Vëllaznimi
Edicioni 2020/2021
ID Logo Ekipi L F B H +/- Diferenca P
1 Besa Famgas 14 14 0 0 565 : 240 325 28
2 Prishtina 14 11 1 2 577 : 375 202 23
3 Trepça 14 8 1 5 377 : 371 6 17
4 Kastrioti 14 8 1 5 429 : 404 25 16
5 Drenica 14 6 2 6 425 : 474 -49 14
6 Zhegra 14 6 1 7 459 : 483 -24 13
7 Vëllaznimi 14 5 1 8 381 : 473 -92 11
8 Vushtrria 14 5 0 9 390 : 459 -69 10
9 Llapi 14 2 0 12 371 : 484 -113 4
10 Prizreni 14 1 1 12 344 : 555 -211 3
Ediconi 2020/2021
KEK-u 16 : 25 Shqiponja
13.12.2020 | 13:30
P1 KEK-u 8 : 14 Shqiponja
Jusuf Gërvalla 24 : 26 Kastrioti
12.12.2020 | 13:00
P1 Jusuf Gërvalla 10 : 12 Kastrioti
Prishtina 16 : 23 Vushtrria
13.12.2020 | 15:00
P1 Prishtina 8 : 9 Vushtrria
Vëllaznimi 28 : 35 Samadrexha
12.12.2020 | 16:30
P1 Vëllaznimi 14 : 20 Samadrexha
Vjosa 22 : 19 Drita
13.12.2020 | 16:00
P1 Vjosa 10 : 5 Drita
Istogu 36 : 21 Ferizaj
13.12.2020 | 17:00
P1 Istogu 15 : 5 Ferizaj
Ediconi 2020/2021
ID Logo Ekipi L F B H +/- Diferenca P
1 Istogu 11 11 0 0 448 : 196 252 22
2 Vushtrria 11 10 0 1 428 : 216 212 20
3 Prishtina 11 9 0 2 363 : 253 110 18
4 Kastrioti 11 8 0 3 336 : 290 46 16
5 Ferizaj 11 7 0 4 315 : 310 5 14
6 Shqiponja 11 6 0 5 313 : 337 -24 12
7 Jusuf Gërvalla 11 4 0 7 270 : 297 -27 8
8 Samadrexha 11 4 0 7 291 : 343 -52 8
9 Vëllaznimi 11 3 0 8 263 : 335 -72 6
10 Drita 11 2 0 9 217 : 338 -121 4
11 Vjosa 11 2 0 9 200 : 323 -123 4
12 KEK-u 11 0 0 11 184 : 390 -206 0

Facebook