• Shqip
  • English
  • German
  • French
Kombëtarja e Kosovës në kualifikimet për Botërorin 2021
Kombëtarja e Kosovës në kualifikimet për Botërorin 2021
Kombëtares së Kosovës në hendboll(femrat) i janë anuluar katër ndeshje të fazës së dytë të kualifikimeve për Euro 2020, që është dashur t’I luajë në pjesën e parë të këtij viti.

Por vajzat tona megjithatë do të kenë ndeshje ndërkombëtare këtë vit. Ato do të marrin pjesë në fazën e parë kualifikuese evropiane për Kampionatin Botëror të vitit 2021.

Botërori i ardhshëm mbahet në Spanjë prej 1 deri më 19 dhjetor të vitit 2021.

Kosova për herë të tretë do të garojë në kualifikimet për botëror. Shorti do të tërhiqet në fillim të korrikut, ndërsa ndeshjet me shumë mundësi do të luhen në fund të nëntorit apo fillim të dhjetorit.

EHF-ja ka përcaktuar dy termine nëse ndeshjet në grup luhen në formë turneu në një vend. Termini i parë është prej 27 deri më 29 nëntor, ndërsa termini i dytë prej 4 deri më 6 dhjetor. U takon ekipeve kombëtare që janë në të njëjtin grup të vendosin nëse garën do ta zhvillojnë në formë turneu apo me ndeshje në shtëpi dhe në udhëtim.

EHF-ja ka rekomanduar fuqishëm që për shkak të situatës aktuale të organizohen turne e jo që ndeshjet të luhen në shtëpi dhe në udhëtim. Me shumë gjasa rekomandimi i EHF-së do të respektohet nga të gjitha ekipet kombëtare që luajnë në fazën e e parë kualifikuese.

Federata e Hendbollit të Kosovës është duke vazhduar punën për të rritur konkurrencën dhe cilësinë në ekipin kombëtar të hendbollisteve. Lojtare cilësore dhe të tjera me potencial tashmë janë vënë në dispozicion të përzgjedhësit Agron Shabani. Disa prej tyre do të debutojnë në ndeshjet kualifikuese për botëror, në fund të nëntorit apo fillim të dhjetorit.
List of videos
Edicioni 2019/2020
BESA Famgas 41 : 28 Kastrioti
13.06.2020 | 20:00
P1 BESA Famgas 19 : 10 Kastrioti
Prishtina 23 : 31 Trepça
13.06.2020 | 17:00
P1 Prishtina 12 : 15 Trepça
Kastrioti 26 : 33 BESA Famgas
16.06.2020 | 19:00
P1 Kastrioti 9 : 14 BESA Famgas
Trepça 22 : 33 Prishtina
17.06.2020 | 17:00
P1 Trepça 13 : 15 Prishtina
BESA Famgas 38 : 26 Prishtina
20.06.2020 | 18:00
P1 BESA Famgas 24 : 13 Prishtina
Prishtina 25 : 29 BESA Famgas
23.06.2020 | 19:30
P1 Prishtina 10 : 15 BESA Famgas
Edicioni 2019/2020
Logo Ekipi L F B H +/- P
1 BESA Famgas 18 18 0 0 762 : 369 393 36
2 Prishtina 18 16 0 2 726 : 478 248 32
3 Trepça 18 12 2 4 564 : 511 53 26
4 Kastrioti 18 11 0 7 660 : 559 101 22
5 Vëllaznimi 18 10 0 8 577 : 576 1 20
6 Vushtrria 18 6 3 9 515 : 588 -73 15
7 Prizreni 18 5 1 12 531 : 659 -128 11
8 Drenica 18 5 0 13 552 : 620 -68 10
9 Llapi 18 4 0 14 519 : 657 -138 8
10 Drita 18 0 0 18 478 : 867 -389 0
Edicioni 2019/2020
Ferizaj 24 : 27 Vushtrria
13.06.2020 | 19:30
P1 Ferizaj 11 : 10 Vushtrria
Prishtina 12 : 43 Istogu
13.06.2020 | 14:30
P1 Prishtina 8 : 23 Istogu
Vushtrria 22 : 30 Ferizaj
17.06.2020 | 18:00
P1 Vushtrria 13 : 12 Ferizaj
Istogu 53 : 20 Prishtina
16.06.2020 | 17:00
P1 Istogu 31 : 5 Prishtina
Ferizaj 34 : 24 Istogu
20.06.2020 | 19:00
P1 Ferizaj 16 : 12 Istogu
Istogu 27 : 26 Ferizaj
23.06.2020 | 18:00
P1 Istogu 10 : 13 Ferizaj
Edicioni 2019/2020
Logo Ekipi L F B H +/- P
1 Istogu 13 11 0 2 431 : 269 162 22
2 Vushtrria 13 11 0 2 387 : 250 137 22
3 Prishtina 13 11 0 2 403 : 275 128 22
4 Ferizaj 13 11 0 2 457 : 338 119 22
5 Kastrioti 13 5 0 8 338 : 362 -24 10
6 Jusuf Gërvalla 13 4 2 7 287 : 351 -64 10
7 Shqiponja 13 4 0 9 334 : 366 -32 8
8 Samadrexha 13 3 1 9 296 : 397 -101 7
9 Vëllaznimi 13 3 1 9 333 : 438 -105 7
10 Drita 13 0 0 13 233 : 453 -220 0

Facebook