• Shqip
  • English
  • German
  • French
Albana nuk ka ndërprerë stërvitjet, është e gatshme për ndeshje
Albana nuk ka ndërprerë stërvitjet, është e gatshme për ndeshje

Albana Arifi ka përfunduar një edicion të suksesshëm në Suedi me skuadrën e saj, Lugi. Skuadra e Albanës ka përfunduar kampionatin 2019\2020 në vendin e katërt, ndërsa hendbollistja jonë ëshë shquar me paraqitje të mira gjatë gjithë edicionit. Ajo në dhjetor ka nënshkruar kontratë të re me Lugin, pas paraqitjeve të mira që kishte.

Kampionati në Suedi ka përfunduar më herët se që ishte planifikuar për shkak të pandemisë së koronavirusit, por Albana Arifi nuk ka ndërprerë asnjëherë stërvitjet. Ajo është e gatshme të luaj për Kosovën, menjëherë pasi kjo të lejohet.

Aktualisht është në fuqi vendimi që Kombëtarja e Kosovës në javën e parë të qershorit t’i luaj katër ndeshje kualifikuese për “Euro 2020”. Por me gjendjen aktuale nuk është e sigurt që këto ndeshje do të zhvillohen.

“Pas paraqitjes së pandemisë kam ndryshuar shumë rutinën. Jam më tepër e kujdesshme dhe mundohem t’i evitoj grupet e mëdha të njerëzve. Gjithashtu evitoj kontaktet me të moshuarit si dhe me prindërit e mi, posaçërisht me nënën, që i përket grupit të të rrezikuarve nga virusi. Fokus të veçantë jam duke i kushtuar studimeve dhe gjithashtu vazhdoj me ushtrime të rregullta fizike për të mbajtur kondicion të mjaftueshëm”, ka thënë Albana në një bisedë për faqen zyrtare të FHK-së.

Ajo ka treguar se pas paraqitjes së koronavirusit, kampionati i hendbollit në Suedi është luajtur pa praninë e shikuesve në ndeshje. Skuadra e saj fitoi ndeshjen e fundit, që ishte pa shikues dhe siguroi vendin e katërt. Më pas u vendos që plejofi mos të zhvillohej dhe të vlente renditja në kampionatin e rregullt.

“Suedia nuk ka aplikuar masa të rrepta të izolimit dhe për fatin tim të mirë, të gjitha qendrat e fitnesit kanë qenë të hapura. Kam ushtruar rregullisht. Po ashtu gjatë tërë kohës kemi pasur ushtrime në natyrë së bashku me skuadrën”, ka treguar reprezentuesja e Kosovës.

Ajo ka dyshime që Kosovës do t’i lejohet zhvillimi i ndeshjeve në qershor.

“Nuk jam e sigurt që deri në qershor do të happen mundësitë për të vazhduar me gara. Por natyrisht që çdo vonesë është humbje e madhe jo vetëm për ne vashat e Kosovës por për të gjithë sportistët. Ne nuk marrim vendime për ndeshje por mund të ndikojmë në kondicionin tonë dhe të jemi të gatshme në çdo moment. Personalisht do të jem e gatshem të futem në fushë në çdo moment që kjo kërkohet prej meje”, ka deklaruar Albana Arifi.

 

List of videos
Edicioni 2019/2020
BESA Famgas - : - Vushtrria
14.03.2020 | 14:00
P1 BESA Famgas - : - Vushtrria
Prishtina - : - Vëllaznimi
14.03.2020 | 19:00
P1 Prishtina - : - Vëllaznimi
Trepça - : - Kastrioti
15.03.2020 | 17:00
P1 Trepça - : - Kastrioti
Prizreni - : - Drita
14.03.2020 | 18:30
P1 Prizreni - : - Drita
Drenica - : - Llapi
14.03.2020 | 15:00
P1 Drenica - : - Llapi
Edicioni 2019/2020
Logo Ekipi L F B H +/- P
1 BESA Famgas 18 18 0 0 762 : 369 393 36
2 Prishtina 18 16 0 2 726 : 478 248 32
3 Trepça 18 12 2 4 564 : 511 53 26
4 Kastrioti 18 11 0 7 660 : 559 101 22
5 Vëllaznimi 18 10 0 8 577 : 576 1 20
6 Vushtrria 18 6 3 9 515 : 588 -73 15
7 Prizreni 18 5 1 12 531 : 659 -128 11
8 Drenica 18 5 0 13 552 : 620 -68 10
9 Llapi 18 4 0 14 519 : 657 -138 8
10 Drita 18 0 0 18 478 : 867 -389 0
Edicioni 2019/2020
Vëllaznimi - : - Kastrioti
15.03.2020 | 16:00
P1 Vëllaznimi - : - Kastrioti
Jusuf Gërvalla - : - Drita
14.03.2020 | 13:30
P1 Jusuf Gërvalla - : - Drita
Prishtina - : - Samadrexha
14.03.2020 | 14:30
P1 Prishtina - : - Samadrexha
Ferizaj - : - Istogu
14.03.2020 | 19:00
P1 Ferizaj - : - Istogu
Shqiponja - : - Vushtrria
14.03.2020 | 16:00
P1 Shqiponja - : - Vushtrria
Edicioni 2019/2020
Logo Ekipi L F B H +/- P
1 Istogu 13 11 0 2 431 : 269 162 22
2 Vushtrria 13 11 0 2 387 : 250 137 22
3 Prishtina 13 11 0 2 403 : 275 128 22
4 Ferizaj 13 11 0 2 457 : 338 119 22
5 Kastrioti 13 5 0 8 338 : 362 -24 10
6 Jusuf Gërvalla 13 4 2 7 287 : 351 -64 10
7 Shqiponja 13 4 0 9 334 : 366 -32 8
8 Samadrexha 13 3 1 9 296 : 397 -101 7
9 Vëllaznimi 13 3 1 9 333 : 438 -105 7
10 Drita 13 0 0 13 233 : 453 -220 0

Facebook